Dzisiaj wyruszymy na wakacyjną wyprawę w znane i w mniej znane obszary naszego wnętrza. Podróż będzie trwać tyle czasu ile będziesz chciał/-a. Potrzebujemy na to na pewno kilka wolnych chwil, w trakcie których odpowiesz sobie na ważne pytania i wykonasz dwa ćwiczenia. Na wyprawę zabieram ze sobą wszystkich tych, którzy chcą lepiej poznać głębie naszego „JA”. Zaczynamy!

Poruszanie się po krętych ścieżkach umysłu można porównać do wycieczki w głąb lasu. Początkowo idziemy znaną nam drogą, która oznakowana jest szlakiem. Ale, ciekawość tego, co jest dalej sprawia, że możemy zejść ze szlaku i podążać nieznaną nam drogą. Stopniowo oswajamy się z tym co wokół nas istnieje i poznajemy nowe otoczenie. Niektórych to może przerażać, niektórych będzie fascynować. Może to zależeć od różnych czynników: czy jesteśmy otwarci na zmiany na poznawanie czy lubimy być w tym, co już dobrze znamy. I tak jest dobrze i tak. Ale namawiam wszystkich na spróbowanie podjęcia wyzwania jakim jest poznawanie naszego wewnętrznego „JA”.

Zacznijmy od pierwszego ćwiczenia: Co myślisz o sobie?

Odpowiedz jak najbardziej szczegółowo na poniższe pytania:

Kim jesteś? Jaki/-a jesteś? Kim chcesz być? Jaki/-a chcesz być? Co chcesz zmienić? Dlaczego chcesz coś zmieniać?

Właśnie wszedłeś/weszłaś w pierwszą ścieżkę umysłu zbaczając z głównego szlaku. Jak się czujesz, czego się dowiedziałeś/-aś? Odpowiedzi na pytania z ćwiczenia są podstawową wiedza o nas samych. Nie musze chyba pisać, że każdy z nas taką wiedzę powinien posiadać. Zdefiniowanie siebie, znajomość swoich wad i zalet oraz chęć rozwijania się pozwalają nam na realizowanie swoich marzeń i dążenie do celów, które sobie wyznaczymy. Orientacja w krętych i licznych ścieżkach umysłu wspiera naszą orientacje w codziennym życiu.

Teraz kolej na drugie ćwiczenie: Odnaleźć sens.

Zastanów się i odpowiedz sobie na następujące pytania:

Co nadaje sens mojemu życiu? Czego pragnę? Jaki jest mój główny cel?

Nasze życie jest pełne pytań tych prostych i błahych oraz tych trudnych i ważnych. Nie zawsze znamy wszystkie odpowiedzi i na tym to wszystko polega. Jest niewiadoma a my dążymy do jej określenia. Szukamy na końcu ścieżki miejsca, które jest nasze i w którym chcemy pozostać. Podróż w tych poszukiwaniach jest fascynująca, obfitująca w wiele różnych przygód i wzbogacająca nas w nowe odpowiedzi.

Przygotuj się na trzecie ćwiczenie: Czego chcę?

Jeżeli już poznaliśmy siebie i określiliśmy nasze życie pora na zmiany.

Co chcesz mieć, do czego dążysz? Jak to chcesz zrealizować? Co zrobisz kiedy osiągniesz już wymarzony cel?

Żeby móc osiągnąć dany cel, musimy wiedzieć jak on wygląda i co uzyskamy dzięki zdobyciu go. Tylko konsekwentne trwanie i silna decyzja o zmianie przyniosą przewidywane i zadowalające nas efekty.

Podążajmy zatem krok po kroku do odnalezienia prawdy o sobie, wzbogacenia naszego życia i nadania mu głębokiego sensu. Taka jest istota naszego życia. Wędruj zatem nie tylko po górach, lasach i łąkach (chociaż to są piękne podróże) ale przede wszystkim po swoim wnętrzu. Szukaj i znajduj, a co to będzie zależy od Ciebie. Ja mam za sobą wiele takich wypraw ale myślę, że i przede mną jest ich jeszcze wiele (mam taka nadzieję). Może to być podróż w pojedynkę ale i we dwoje udaje się znakomicie. Życzę wielu miłych wrażeń i odkryć:)