„Optymizmu można się nauczyć!” Nie tylko można, ale i też warto być optymistą. Istnieje wiele metod zmiany, ale która okaże się skuteczna zależy od naszej osobowości, naszego temperamentu i od naszego życia. Oznacza to, że będąc indywidualnościami, każdy z nas inaczej reaguje na zmiany. To czy łatwo nam będzie się stać optymistą zależy też od tego jak wygląda nasze życie. Czy jest w nim więcej radości, czy smutku? Czy spotykają nas małe czy duże trudności życiowe? To prawdopodobnie wpłynie na to, czy mniej czy więcej czasu zajmie nam nauka optymizmu.

Jeśli nasz umysł porównamy do ogrodu to, gdy: „Włożysz negatywne myśli – to zbierzesz ich negatywne owoce. Z drugiej strony, jeśli (…) zasadzisz piękne, pozytywne, właściwe myśli i idee, zbierzesz podobny plon. Jak widzisz jest to proste. Można dosłownie stać się, tym kim się jest w swoich myślach. W jaki sposób człowiek myśli w swym sercu, taki jest.”[1] Powyższe zdanie wyraża wszystko, co najważniejsze. Wskazuje nam ono na to, że mamy kontrolę nad tym kim jesteśmy. Tworzymy i kształtujemy siebie. Sami możemy formować pozytywny obraz siebie. Jak również i od nas zależy czy nauczymy się być optymistą. Żeby nim zostać należy też uważać siebie za kogoś, kto potrafi znaleźć wyjście z trudnych sytuacji życiowych. Szukać wielu możliwych rozwiązań. Szukać dobrych stron w każdej sytuacji. Każde zadanie, bez względu na to jak wielkie jest, zawsze da się rozwiązać, jeśli rozbije się je na wystarczająco małe części. Trzeba tylko zaplanować to sobie i zacząć działać. Uwierz, że sam/sama decydujesz o swojej przyszłości. Skoncentruj się na rzeczach na które masz wpływ i działaj tak jak tylko potrafisz najlepiej. Jeżeli coś Ci nie wyszło, zacznij wszystko od nowa! Zmień swój sposób myślenia. Nie dopuszczaj do siebie czarnych myśli. Staraj się myśleć i mówić o dobrych rzeczach. Staraj się być osobą pogodną, entuzjastyczną i tak też się zachowuj, a tak się wkrótce poczujesz!

Teraz wykonaj następujące ćwiczenie: AFIRMACJE to pozytywne zdania, które sobie wymyślamy i powtarzamy każdego dnia. Pomagają nam one skutecznie odpierać negatywne myśli. Przykładowe afirmacje mogą brzmieć: „Ja (imię) wierzę w siebie i osiągam swoje cele”; „Ja (imię) jestem ciekawą osobą”; „Życie jest dla mnie piękne, miłe i przyjemne”; „Czuję się świetnie”; „Akceptuję siebie takim/taką jakim/jaką jestem”; „Potrafię wyrażać swoje uczucia”; „Osiągam swoje cele”; „Bardzo siebie lubię i szanuję” itd. Spróbuj teraz wymyślić minimum pięć afirmacji dla siebie. Napisz je na kartce dużymi literami i postaw w takim miejscu, abyś codziennie mógł/mogła na tą kartkę spojrzeć i przeczytać głośno wszystkie afirmacje. Może odkryjesz, że skutecznie odpierasz w ten sposób negatywne myśli. Afirmacji możesz użyć do zbudowania zaufania do siebie i zmiany negatywnego zachowania w pozytywne.

Ciekawa jestem jakie afirmacje dla siebie Czytelniku wymyślisz? Pamiętaj, że są to pozytywne zdania, które pomogą Ci w tym, aby być optymistą już od samego rana. Życzę wszystkim Czytelnikom powodzenia w zdobyciu celu jakim jest: OPTYMIZM. A w następnym odcinku dowiemy się: Jak optymista a jak pesymista wyjaśniają nieprzyjemne wydarzenia życiowe?



[1] Og Madino: Największy cud świata. Wydawnictwo Medium, Warszawa 1975. s.43