Grudzień jest miesiącem bogato obfitującym w przyjemne dla nas emocje. Pochodzą one z następujących po sobie ważnych dni m.inn.: 6 grudnia Mikołajki; 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka; 13 grudnia Dzień Księgarza; 17 grudnia Dzień bez Przekleństw; 20 grudnia Dzień Ryby (Stowarzyszenie Empatia); 22 grudnia Początek astronomicznej zimy; 24 grudnia Wigilia Bożego Narodzenia; 28 grudnia Międzynarodowy Dzień Pocałunku; 31 grudnia Sylwester. Prawda, że niektóre z nich są wyjątkowo sympatyczne? Wymagają jednak od nas pewnych przygotowań…. .

Z czym kojarzą się Wam te daty i co one dla Was oznaczają? Ponieważ emocjonalny grudzień już trwa a przeważnie kojarzy nam się ze Świętami Bożego Narodzenia to właśnie im przyjrzymy się bliżej. Wielu z nas uwielbia tzw. magię Świąt, ale czym ona tak naprawdę jest? Ważne jest to, że to czas spędzony w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Dzielimy się i obdarowujemy tym, co najlepsze: swoją życzliwością, sympatią i pomocą. Ale są i też wśród nas tacy ludzie, którzy nie otrzymają tych podarunków. Wokół nich nie ma nikogo, kto chociażby zwróci sie do nich miłym słowem. Pamiętajmy o tych osobach, Twój uśmiech, serdeczne pozdrowienie, złożenie życzeń „Wesołych Świąt” mogą być bardzo dużym prezentem dla samotnych ludzi. Piękną tradycją jest dodatkowy talerz na stole wigilijnym, to oznacza, że jesteśmy otwarci na pomoc potrzebującym. Zwłaszcza dzieci otrzymują wtedy bardzo ważną życiową lekcję, która może pozytywnie zaowocować na całe życie. Czas Świąt to może być też czas przebaczenia. Zdarza się tak, że jest ktoś w naszym otoczeniu kto czeka na nasze słowo „przepraszam”. Nie bójmy się tego słowa, uczymy się go wyrażać. Im wcześniej oswoimy się z nim tym łatwiej będzie nam przyznać się do własnych błędów. Przecież każdy z nas choć raz zrobił coś, co zraniło inną osobę. Jak się wtedy z tym czuliśmy, czy coś zrobiliśmy, aby naprawić to, co zepsuliśmy? Grudzień kieruje nas właśnie ku takim refleksjom. Sprzyja temu nastrój pogody, dzień jest krótszy, wieczory dłuższe i chłodne. W cieple domowego zacisza, z kubkiem gorącej herbaty pomyślmy o naszym minionym roku. Co nam się udało osiągnąć, z czym mieliśmy trudności, do kogo się zbliżyliśmy, od kogo się oddaliliśmy, o kim zapomnieliśmy, kogo obdarowaliśmy? Jakie mamy plany na następny rok, jak chcemy je zrealizować? To pytania, które być może na co dzień nie zaprzątają naszego umysłu, ale raz w roku powinny się pojawić. Zwiększ swoją samoświadomość na temat własnego życia, bo taka wiedza jest konieczna, aby dalej się rozwijać.

Jak widzisz Drogi Czytelniku grudniowych emocji jest bardzo wiele, bo sporo jest zadań, które czekają na nas w tym właśnie miesiącu. Zachęcam do zaplanowania sobie takich Świąt, które nie tylko będą zawierały smaczne potrawy, ale żeby nie tylko w nich ale również w nas było wiele miłości. Dopuść do siebie autentyczne przeżycia i nie ukrywaj tego, co nosisz w sobie. Również udana zabawa w Sylwestra to doskonała okazja to nawiązania bliższych relacji z przyjaciółmi. Aha i nie zapomnijcie o Dniu Całusów. To wspaniały sposób na wyrażenie uczuć. Na zakończenie zostało mi już tylko życzyć wszystkim po prostu „Wesołych Świąt”:)