Wakacje zawsze nam się z „czymś” kojarzą… . Dla mnie to również chwile relaksu z rodziną spędzone w czasie górskich wycieczek. Wielu z nas rozmarzając się, gdy za oknem jesienna plucha lub biała warstwa śniegu myślimy o dniach pełnych słońca z upragnionym odpoczynkiem na przykład nad odświeżającą wodą. Przywołujemy wspomnienia spacerów w lesie, opalania się na plaży lub wycieczek w góry. Wzdychamy i tęsknimy, „ech.. wakacje kiedy będą”. I oto nadeszły JUŻ TRWAJĄ!

Jak sądzisz Czytelniku/Czytelniczko dlaczego wspomniałam o czekaniu na wakacje? Myślę, że to doskonała okazja, aby poruszyć temat … no właśnie zaraz przeczytasz jaki. Niestety wielu z nas ma zazwyczaj  tendencje do niedoceniania tego, co mamy i narzekania na to, co jest. „Mogłoby już nie być tak zimno”, „ale gorąco, mogłoby się tak trochę ochłodzić”, „ciągle pada”, „znowu taka susza”. Na warunki pogodowe nie mamy wpływu, ale wciąż chcielibyśmy je zmieniać. Podobnie jest z wakacjami, czekamy z utęsknieniem i nie doceniamy jak nadejdą. Zastanów się w jaki sposób chcesz spędzić letni czas tak, aby być z niego zadowolonym(-ą). Jak w pełni wykorzystasz to, co oferują ci wakacje? Jako psycholog namawiam Cię między innymi do zmobilizowania swoich sił fizycznych i do podjęcia jakiejkolwiek na miarę swoich możliwości, aktywności fizycznej (np. ćwiczenia aerobowe – szybki marsz, jazda na rowerze), która poprawia lotność umysłu. Nasz mózg należy trochę przewietrzyć. Zadbajmy o to, aby w czasie letnich dni było mniej napięć. Stres negatywnie wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu powodując w nim uszkadzanie procesów wznawiania się komórek nerwowych. Dlatego, aby podtrzymać naszą sprawność umysłową należy zafundować sobie nic nie kosztująca nas chwile relaksu. A więc, do dzieła wyciągnij z dna szafy zakurzone trampki, poszukaj dawno nie używanej skakanki lub paletek i napompuj koła w rowerze. A jeśli masz juz za sobą te czynności jesteś już w połowie drogi do celu jakim jest ćwiczenie naszej kondycji fizycznej. Teraz musisz znaleźć czas, który przeznaczysz na swoją aktywność fizyczną. Może pojawią się tutaj głosy: ale kiedy ten czas znaleźć jak jest praca, nauka, rodzina? Przysłowie mówi: „dla chcącego nic trudnego.” Jeżeli zależy ci na dobrym samopoczuciu i zdrowym stylu życia te kilka chwil na pewno jesteś w stanie wygospodarować. Ale pozostaje nam jeszcze zająć się naszą kondycją psychiczną. Po jesieni i zimie może ona być nieco zaniedbana. Uporządkuj zatem zaległe sprawy, zastanów sie jak rozwiązać  trudności i ciesz się psychicznym spokojem. Należy zadbać o nasze umysłowe poletko, bo zarośnięte nie wyda nowych plonów. Zwróć uwagę no to, co udało ci się osiągnąć i zaplanuj sobie nowe cele. Wakacje to dobry czas na poszukanie dla siebie nowej energii.

Silna wzajemna zależność pomiędzy ciałem a psychiką sprawia, że należy dbać o nie równocześnie. Poprawa w jednym czynniku może przynieść za sobą poprawę w drugim. Jeżeli kogoś udało mi się przekonać jak ważne jest dbanie o kondycję psychiczną i fizyczną to wakacje będą dla niego dobrze zagospodarowanym czasem. Znajdź dla siebie taką formę spędzania letniego czasu, aby przyniósł ci on zadowolenie i odprężenie. Życzę wszystkim wiele zabawy i psychicznego odpoczynku:)